Snížení nákladů na energie

Ceny energií mají v současné době vliv na rozpočty českých domácností.

Existují některé omyly, když uzavírají smlouvy s dodavateli nebo při úsporách energií. Jedním z nich je mylná představa, že dodavatelé energií sjednocují cenovou nabídku. Dodavatelé mohou nabízet fixované produkty, ale záleží na tom, zda pro klienta budou zajímavé. Proto by si zákazníci měli pečlivě prohlédnout nabídku a zvážit, zda s dodavatelem podepíší smlouvu nebo ne. Doporučuje se upřednostňovat produkty bez dlouhodobých závazků a kratší výpovědní lhůty.

Aktuálně se někteří doporučují využít spotové produkty, které byly dříve nedoporučovány. V současné době mohou mít pro klienta výhodu, pokud by se podobná situace týkající se ceny opakovala v budoucnu, může se během roku dostat na cenu pod stropem. Pokud ne, stále existuje vládou zastropovaná cena a klient nebude platit více než stanovené limity. Pokud se klientovi blíží konec smlouvy nebo hledá nového dodavatele, je důležité pečlivě prozkoumat podmínky smlouvy a zajistit, aby nebyla prodloužena podle aktuálních ceníků na dva až tři roky.

V oblasti energetických úspor existuje několik mýtů, jako například mytí nádobí ručně není úspornější než používání myčky. Myčka na nádobí spotřebuje méně vody a zaplnění a vyskládání myčky trvá kratší dobu v porovnání s ručním mytím. Lepší technologie mohou také pomoci ušetřit energii, jako jsou inteligentní domácnosti nebo moderní úsporné svítidla. Pokud lidé chtějí snížit své náklady na energie, mohou se poradit s odborníky a zvážit nejvhodnější opatření k dosažení úspor.

Zdroj: SZ

Ing. Arch. Petr Burda
Ing. Arch. Petr Burda
Na Výsluní 1308
277 11
Neratovice