Prodeje nemovitostí na konci 2022

Zatímco loni prodeje nemovitostí trhaly rekordy, letos v létě jako když utne.

Ceny bytů tak konečně začaly padat. Prodejci je letos nabízejí v průměru o sedm procent laciněji než loni, říká hypoteční expert Libor Ostatek.
Letos se s koupí bytu vyplatilo podle odborníka čekat, v příštím roce už se však na trhu objeví spousta zajímavých nemovitostí.
„Vyplatí se monitorovat, mít oči na stopkách a chopit se příležitosti, která v příštím roce přijde. Příští rok bude jedna z nejzajímavějších příležitostí za poslední dekádu,“ myslí si Libor Ostatek, který trh s bydlením monitoruje už 30 let, nyní v Broker Trust a Golem Finance.
Okno poklesu cen bytů však nemusí zůstat otevřené dlouho, varuje Ostatek v investičním podcastu Ve vatě. „Pokud potřebujete bydlení řešit, bude příležitost výrazně lepší než letos. Ale nevyplatí se čekat, že to bude ještě lepší. Může to být lepší, ale trh je strašně volatilní úplně ve všem. Může oživit poměrně rychle a v dlouhodobém horizontu ceny nemovitostí zase porostou,“ upozorňuje.
Před rokem se průměrná hypotéka ve výši tří milionů korun na 30 let financovala průměrně za 2,5 procenta, měsíční splátka činila zhruba 12 000 korun. Nyní se stejná hypotéka prodává s úrokem 6,3 procenta, což splátku vyhnalo na 19 000 korun měsíčně.
Následuje obsah vložený z jiného webu. Zde jej můžete přeskočit.

Ostatek věří, že v roce 2023 půjdou úrokové sazby zvolna dolů, což by mělo zlevnit hypotéky. „Kdyby sazby hypotéky z dnešních 6,3 procenta spadly na 5,3 procenta a zároveň seženu nemovitost s 20% slevou, v tu chvíli jsem se splátkou zpátky kolem 13 500 korun,“ spočítal Ostatek.
I tak však budou kupující dál omezovat hypoteční limity České národní banky. „Neznamená to, že by si každá domácnost mohla dovolit koupit nějaký byt. A neznamená to, že bude developer ochoten zlevnit byty nové, ale můžete dostat benefity jako vybavenou kuchyň nebo garážové stání,“ odhaduje Ostatek. Nejmenší šance na slevu bude příští rok u kvalitních stavebních pozemků.
Letos sleva sedm procent, co příští rok?
Kam až prodávající v příštím roce sleví? Jedna věc jsou nabídkové ceny, které realitní servery vystavují do „výkladních skříní“, a druhá je cena, za kterou si kupující byt skutečně koupí. Na nabídkových cenách je už pokles znát, ale nijak strmý.
„V závěru letoška bude pokles nabídkových cen kolem sedmi procent. Z maximální hodnoty 4,7 milionu, na které se průměrná cena bytů držela od letošního ledna do května, se koncem roku dostaneme na hodnotu 4,3 milionu. I v reálných cenách bude posun v řádu jednotek procent,“ avizuje Ostatek. Za kolik se byty z letošní nabídky prodaly, se dozvíme až se zpožděním.

Zdroj: SZ

Ing. Arch. Petr Burda
Ing. Arch. Petr Burda
Na Výsluní 1308
277 11
Neratovice