Investice do fotovoltaických elektráren

Vyplatí se investice do fotovoltaiky i navzdory vysokým pořizovacím nákladům? A komu se vyplatí nejvíce?

Lukáš Papež, který má na starosti instalace ve společnosti Woltair, vysvětluje, že některé domácnosti nasazují proti drahé elektřině soláry. Vlastní výrobou elektřiny ze slunce mohou snížit spotřebu elektřiny ze sítě a jejich náklady na energii se tak podstatně sníží. Při rozhodování, zda si pořídit fotovoltaiku, by si měli lidé položit zásadní otázku: jaká je jejich spotřeba elektřiny? Zásadnější a rozhodující faktor je pak stav domu jako takového.

Instalační firmy narážejí na řadu faktorů, které čekání na fotovoltaické systémy protahují. Podle Papeže jde hlavně o dodávky fotovoltaických systémů, zejména o bateriové systémy a střídače. Čeká se však také kvůli administrativě. Při přemýšlení o pořízení fotovoltaické elektrárny by si lidé měli položit zásadní otázku, jaká je jejich spotřeba elektřiny. Pokud je rozhodnutí pozitivní, je důležité mít na paměti, že panely vydrží 30 a více let a je dobré mít střechu, která vydrží stejnou dobu.

Dnes jsou atraktivní nejen úspory energie s fotovoltaickými elektrárnami spojené, ale také možný výdělek díky prodeji přebytků nespotřebované energie zpět do sítě. I pro lidi s malou spotřebou elektřiny se vyplatí pořídit si fotovoltaickou elektrárnu, protože výkup přebytků není nízký. Investice do bateriového systému představuje náklady v řádu stovek tisíc korun, ale i o ně je značný zájem. Podle Papeže je však bateriový systém výhodný hlavně kvůli změně dotačních podmínek ze Státního fondu životního prostředí a výrazné dotace pro bateriové systémy. Baterie vyžadují velký a správně temperovaný prostor, a proto může být garáž vhodnou volbou.

Zdroj: SZ

Ing. Arch. Petr Burda
Ing. Arch. Petr Burda
Na Výsluní 1308
277 11
Neratovice